نگاه اجمالی به سخت افزار کامپیوتر

سخت افزار

از سخت افزار کامپیوتر چه می دانید . 

سخت افزار به اجزای قابل لمس کامپیوتر گفته می شود . سخت افزار ها به دودسته سخت افزار داخل کیس و خارج کیس تقسیم می شود . 
سخت افزار داخل کیس مانند هارد و کارت گرافیک 
سخت افزار خارج کیس مانند مانیتور ، اسپیکر ، ماوس و کیبرد
 سخت افزار بدون نرم افزارها هیچ کاری نمی توانند انجام دهند .
 
هارد 10 ترابایت
هارد دیسک 10 ترابایتی
یکی از انواع کارت گرافیک مجزا
کارت گرافیک
مانیتور
مانیتور LG

حالا به بررسی اجزای سخت افزاری داخل کیس می پردازیم 

مادربورد

مادربورد یا بورداصلی قطعه ای است که سایر قطعات بر روی آن سوار می شوند واز این طریق با هم در ارتباط هستند . مادربورد دارای شکاف هایی است که کارت گرافیکی و رم روی آن نصب می شوند. ایسوس ، گیگابایت و MSI از بزرگ ترین تولید کنندگان مادربورد در جهان هستند . 

مادربورد MSI
مادربورد MSI
مادربورد
مادربورد ASUS
GIGABYTE
مادربورد گیگابایت

CPU

CPU مخفف واحد پردازنده مرکزی است . CPU در واقع مغز کامپیوتر است . CPU از واحد های زیر تشکیل شده است . 

  • واحد حساب و منطق
  • حافظه ثبات
  • واحد کنترل
  • حافظه سریع یا کش                                                                                                                                      
CPU
CPU یا پردازنده مرکزی

سرعت CPU را برحسب مگاهرتز در ثانیه می سنجند . 

کارت گرافیک

کارت تصویر یا کارت ویدئویی برای کسانی استفاده می شود که بازی های سنگین گرافیکی انجام می دهند . دو شرکت مهم سازنده تراشه کارت گرافیک ، شرکت های nvidia و amdهستند .کارت های nvidia  بیشتر برای کار با برنامه های گرافیکی مانند فتوشاپ ، مایا و ….. استفاده می شود . کارت های amd  بیشتر برای انجام بازی های کامپیوتری است . 
یکی از انواع کارت گرافیک پیشرفته
کارت گرافیک با تراشه انویدیا
کارت گرافیک
کارت گرافیک با تراشه AMD

حافظه موقت :

این حافظه ها به دو دسته تقسیم می شوند . 
RAM و ROM 
RAM 
RAM یک حافظه حیاتی در رایانه است . بدون RAM  کامپیوتر قادر به اجرای برنامه ها نیست. 
حافظه RAM :  یک حافظه الکترونیکی است که با روشن کردن کامپیوتر فعال می شده و با خاموش شدن کامپیوتر ، اطلاعات از بین می رود . 
 
حافظه ram

نکته جالب این است که حافظه های فلش عملکردی مشابه RAM کامپیوتر دارند . 

حافظه ROM 

تنظیمات بایوس سیستم در این نوع حافظه قرار گرفته است . حالا شاید بپرسید بایوس چیست ؟ بایوس قطعه ای است که یک برنامه ای درون آن قرار می دهند. این برنامه برای بالا آمدن سیستم عامل کامپیوتر لازم و ضروری است. 

BIOS
بایوس کامپیوتر

POWER یا منبع تغذیه 

این قطعه وظیفه تامین برق کامپیوتر را بر عهده دارد . POWER  قطعه خیلی مهمی در کامپیوتر است  وباید تمامی قطعات برق خودشان را با آن سازگار نمایند . در غیر این صورت قطعات دیگر با بازده مطلوب خود کار نمی کنند. 
 

 

POWER
پاور یا منبع تغذیه

هارد دیسک :

این نوع حافظه مغناطیسی است . هارد برای ذخیره کردن دائمی اطلاعات به کار می ورد . هارد دیسک های جدید از طریق کابل SATA  ظرفیت هارد دیسک ها معمولا 250 ، 500، 750 ، 1 ترا ، 2 ترا و بالاتر می باشد . 
هارد دیسک معمولا به گرد و خاک و ضربه حساس بوده و در اثر یک ضربه ممکن اطلاعات ذخیره شده را از دست بدهد . به همین خاطر در هنگام حمل و نقل هارد دیسک دقت کنید . 
 
hard disk
هارد دیسک

هارد دیسک ها به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم می شوند . هارد دیسک های داخلی داخل کیس قرار گرفته و از طریق کابل SATA  به مادربورد وصل می شوند . هارد دیسک های خارجی هم قابل حمل بوده و از طریق کابل USB  به درگاه پشت کیس متصل می گردد. 

HARD
هارد اکسترنال ای دیتا

صفحه کلید :

اصول طراحی صفحه کلید از روی دستگاه تایپ های قدیمی الگو برداری شده است . یک صفحه کلیددر حقیقت ضربات دست فردی را که صفحه کلید را می زند به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند .                                  صفحه کلید با 101 کلید                                                                                                                                         صفحه کلید با 104 کلید مخصوص ویندوز                                                                                                           صفحه کلید پیشرفته با 108 کلید                                                                                                                           

 

keyboard
صفحه کلید معمولی

ماوس : 

این وسیله جانبی نیز مانند کیبرد حرکات دست را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند . ماوس های قدیمی یک گوی غلتکی داشتند . این ماوس ها در اثر کثیف شدن درست عمل نمی کردند و باید هر چند وقت یکبار آنها را تمیز می کرد . بعد از مدتی ماوس های نوری جایگزین ماوس های غلتکی غلتکی شدند . این ماوس ها اغلب در سطوح ناصاف هم کار می کردند و نیاز به پد ماوس هم نبود . جدیدا نیز ماوس های لیزری وارد بازار شدند .  این ماوس ها از اشعه لیزر که نامرئی است استفاده می کنند . 

 

 

optical mouse
ماوس نوری
mouse
ماوس غلتکی قدیمی

مانیتور:

 مانیتور مهم ترین وسیله خروجی کامپیوتر است . مانیتور از طریق کابل VGA، DVI و HDMI به کارت گرافیک متصل می شود . HDMI جدید ترین نوع کابل برای اتصال به مانیتور می باشد . HDMI تصویر خیلی با کیفیتی را در مانیتور نمایش می دهد . 

انواع مانیتور :                                                                                                                                                         CRT : این مانیتورها قدیمی ترین مانیتورها می باشند و امروزه خیلی کم از آن استفاده می شود .این مانیتور دارای اشعه های مضر برای چشم ها هستند .  از مزایای این مانیتورها می توان به زاویه دید عالی و نیز کیفیت خوب تصویر اشاره کرد . 

LCD: این مانیتورها زاویه دید مناسبی ندارند و باید به صورت مستقیم به آنها نگاه کرد. ولی مصرف برق کمتری نسبت به مانیتور CRT دارند . 

LED : این نوع مانیتور از لامپ های فلوئورسنتی برای نمایش تصاویر استفاده می کند . 

مانیتور LCD
مانیتور LCD
مانیتور LED

در این مقاله شما توانستید که یک دید کلی نسبت به سخت افزار کامپیوتر پیدا کنید . 

اسکرول به بالا