یکی از انواع کارت گرافیک پیشرفته

ساختاروکارکارت گرافیک چیه؟انواع کارت گرافیک رامی شناسید؟

کارکارت گرافیک برای نمایش تصاویر در مانیتور است .امروزه انواع کارت گرافیک در بازار وجود دارند که بسته به نیاز و کار شما متفاوت می باشد. اصولا شما برای کارهای ساده کامپیوتری نیازی به خرید  کارت گرافیک قوی ندارید .ولی اگر اهل بازی های گرافیک بالا و کارهای سه بعدی سنگین هستید . باید از کارت های  گرافیک پیشرفته تر استفاده کنید . ساختار انواع کارت گرافیک شامل موارد زیر می باشد . پردازنده گرافیکی ، حافظه گرافیکی ، نوع حافظه گرافیکی و نوع خروجی تصویر کارت گرافیک . دراین مقاله ما با این ساختارانواع کارت گرافیک بیشتر آشنا خواهیم شد.  

کار کارت گرافیگ چیه ؟

کار کارت گرافیک برای پردازش تصاویر و نمایش آن در مانیتور کامپیوتر می باشد . به عبارتی کارانواع کارت گرافیک تبدیل داده های کامپیوتر به سیگنال هایی است که برای مانیتور قابل فهم بوده و بتواند آنها را نمایش دهد .

 یکی از انواع کارت گرافیک
کارت گرافیکی

انواع کارت گرافیک :

کارت گرافیگ مجتمع :

 این نوع کارت گرافیگ به صورت یکپارچه بر روی CPU نصب می شود . این نوع از انواع کارت گرافیگ ارزان بوده و نمی توان انها را ارتقا داد . از انواع کارت گرافیک مجتمع می توان برای انواع کارهای ساده مانند  کارهای اداری ، وب گردی استفاده کرد . 

یکی از انواع کارت گرافیگ مجتمع
کارت گرافیک مجتمع

کارت گرافیکی مجزا :

این نوع از انواع کارت گرافیک به صورت قطعه ای جدا بر روی مادربورد نصب می گردد . این کارت گرافیک بیشتر مناسب کسانی است که می خواهند از کامپیوتر برای بازی و نرم افزارهای سنگین گرافیکی استفاده کنند . 

 

ساختار کارت گرافیک :

پردازنده گرافیگی یا GPU :

این قطعه در ساختارانواع کارت گرافیگبه معنای واحد پردازش گرافیکی است . پردازش تصاویر و جلوه های ویژه در بازی های کامپیوتری بر عهده این قطعه می باشد .

حافظه گرافیکی :

حافظه گرافیکی در ساختارانواع کارت گرافیگ برای ذخیره تصاویر ویدئویی هنگام پردازش مورد استفاده قرار می گیرد . حافظه گرافیکی در ظرفیت های گوناگون مانند یگ گیگابایت ، دو گیگابایت ، چهار گیگابایت و بالاتر استفاده می گردد.در ساختار کارت گرافیک های قدیمی از ظرفیت های 512 مگابایت ، 1 گیگابایت استفاده شده است . به مرور زمان و با پیشرفت بازی های رایانه ای ، نیاز به کارت های گرافیکی با حافظه بالاتر مد نظر کاربران و گیمرها قرار گرفت . به همین خاطر امروزه در ساختارانواع کارت گرافیگ ازحافظه های بالاتر مانند 4 گیگابایت ، 8 گیگابایت و حتی 12 گیگابایت نیز استفاده شده است . 

 

 

یکی از انواع کارت گرافیک AMD
یک نمونه کارت گرافیک قدیمی AMD
یکی از انواع کارت گرافیگ پیشرفته
کارت گرافیگ پیشرفته با 8 گیگابایت حافظه

نوع حافظه گرافیکی :

در ساختارانواع کارت گرافیگ تا به امروز انواع مختلف حافظه های گرافیکی وارد دنیای کارت گرافیک شده است . انواع حافظه های کارت گرافیک تا امروز شامل موارد زیر می باشد. 

DDR،DDR2،GDDR3،GDDR4،GDDR5

حافظه های DDR و DDR2 در حال حاضر تولید نمی شود . حافظه DDR3 برایانواع کارتگرافیک های سطح پایین و تا حدی متوسط و کارت های گرافیک DDR5 برای گرافیک های سطح بالا مانند بازی های و نرم افزار های سنگین  مانند اتوکد و مایا به کار می رود .

خروجی تصویر در ساختار انواع کارت گرافیک :

در ساختارانواع کارت گرافیک انواع خروجی تصویر وجود دارد . 

  • VGA : یک پورت آنالوگ بوده و در ساختار انواع کارت های گرافیک های قدیمی تر برای اتصال به مانیتور  دیده می شود .
  • DVI :  این پورت خروجی هم به صورت آنالوگ و هم به صورت دیجیتال استفاده می گردد . این نوع پورت خروجی در ساختار انواع کارت گرافیک فقط برای مانتورهای LCD و LED  کاربرد دارد . 
  • HDMI : این نوع پورت خروجی درانواع کارت گرافیک فقط به صورت دیجیتال ساخته و استفاده می گردد .  در این این پورت خروجی تصاویر با کیفیت بالایی در مانیتور دیده می شود . 

 

کابل VGA در ساختار کارت گرافیک
کابل VGA برای کارت گرافیک های قدیمی

 

کابل خروجی DVI در ساختار کارت گرافیک
کابل جدید DVI
کابل HDMI در ساختار کارت گرافیک
کابل پیشرفته HDMI

حالا که با  انواع کارت گرافیک و ساختار و انواع آن آشنا شدید . لطفا فایل صوتی زیر را که مربوط کارت گرافیک را گوش دهید. اگر هم سوالی بود من بی صبرانه منتظر سوالات و نظرات شما دوستان عزیز خواهم بود. . 

اسکرول به بالا